YÜKSELHAN MADENCİLİK A.Ş, Ankara Andezit Taşı Üretimi
ANDEZİT TAŞININ YAPAY MALZEMELERDEN FARKI

  7 ocak 1994    
Gazi Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği
Andezit Taşı - Yapay Malzemeler

  Ankara kent içi yollarında bordür taşı olarak Ankara andeziti kullanmakta iken, son yıllarda andezit bordur taşları, yerine yapay bordür taşları kullanılmaya başlanmıştır. Ankara'da egemen iklim şartlarında, kullanılmakta olan yapay bordur taşlarının üretimini izleyen 5-10 yıl arasında yüzeylerden bozuşmaya başladığı ve don etkisi altında kopmalar ve dağılmalar meydana gelerek bordur özelliğini büyük ölçüde kaybettiği görülmektedir.

  Bu çalışmada andezit ve yapay bordür taşlarının dayanım özelliklerinin standartlara uygunluğu, hizmet süreleri ve ekonomik açıdan hangisinin uygun olduğu konuları araştırılmıştır. Araştırma, Ankara kent içi yollarında çeşitli tarihlerde (0-57 yıl) inşa edilmiş andezit ve yapay bordür taşlarından malzeme yapısı bakımından değişik özellikli numuneler üzerinde gerekli deneylerin standartlara uygun şekilde yapılması ve sonuçlarının karşılaştırılması şeklinde gerçekleştirilmiştir.

  Araştırma sonucu, 20-57 yıl önce üretilen ve halen kullanılan andezit bordur taşlarının, 0-10 yıl önce üretilip kullanılmaya başlayan yapay bordur taşlarına göre çok daha dayanıklı ve ekonomik olduğu ortaya çıkmıştır.

 
   
 
ANDEZİT MADENİMİZİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ TSE STANDARTLARINDA OLUP KALİTELİ OLARAK SINIFLANDIRILMIŞTIR.