YÜKSELHAN MADENCİLİK A.Ş, Ankara Andezit Taşı Üretimi
KAPLAMA ve SÜSLEME TAŞI OLARAK ANDEZİTLER

Andezitler homojen, solmayan renkleri ve cilasız, silinmiş, çekiçlenmiş veya kaba yontulmuş yüzey biçimleri ile son 10 yılda yurt içi ve yurt dışı doğal taş kullanıcılarının tercihi olan ''rustik'' tarz, tarihi dokuyu anımsatma, pastel ve dingin renk formatıyla birebir uyuşmaktadır. Bu özelliğine atmosferin bozuşturma tesirine karşı dayanıklılığı ve ısı-ses izolasyonu sağlama özellikleri eklenince bir çok büyük projede kaplama taşı olarak kullanılmaya başlamıştır. Tabii ki bu talebin artışında 3-5 cm'lik kaplama taşı birim fiyatlarının, doğal taş kesim teknolojisindeki gelişmelerinin etkisiyle, 18-25 usd/m2'ye (fabrika teslimi) düşmesinin etkisi büyüktür.
  

   Şu ana kadar Türkiye'de en fazla andezit kullanılan inşaat kompleksi ''Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Yeniden Yapılandırma Projesi'' dir. 1997-2000 yılları arasında bu projede 120.000 m2'yi aşkın andezit kullanılmıştır.Son yıllarda kaplama taşı olarak andezit kullanılan önemli inşaat projeleri arasında Koç Üniversitesi Kampüsü,Sarıyer-İstanbul ile Xanadur Otel-Belek-Antalya sayılabilir. Büyük bir inşaat alanında andezit kullanımının hangi fonksiyonları karşıladığını araştıracak olan malzeme seçicisi mimar ve mühendislerin bu yapıları ziyaret ederek yakından incelemelerinde sayısız yarar vardır.
   

  Öte yandan andezit başta Ankara olmak üzere birçok ilde irili ufaklı 1000'in üzerinde yapıda kaplama taşı olarak kullanılmış olup kullanım alanını genişletmeye devam etmektedir.

 

 
   
 
ANDEZİT MADENİMİZİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ TSE STANDARTLARINDA OLUP KALİTELİ OLARAK SINIFLANDIRILMIŞTIR.