YÜKSELHAN MADENCİLİK A.Ş, Ankara Andezit Taşı Üretimi
 KALDIRIM ve BORDÜR TAŞI OLARAK ANDEZİT

   Cumhuriyetin ilk yıllarında itibaren Ankara imar çalışmalarında kullanılan andezit bordürlerin aradan geçen 60-70 yıllık süre sonrası herhangi bir ayrışmaya uğramadığı ve fonksiyonunu yerine getirdiği, buna karşılık yapay beton bordürlerin 4-5 yıl gibi kısa süre içinde atmosferik koşulların etkisiyle dağıldığının tespiti, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni yeniden andezit kullanımına yöneltti. Bugün Ankara'da araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu kent ana bulvarlarından başlamak üzere yeni imar çalışmalarında kaldırım ve bordür taşı olarak andezit kullanılıyor.


Andezit pembe (gülkurusu) rengin dışında gri ve siyah renklerde de üretilebiliyor.Bu renkler gereğinde kullanıcıya desenli döşeme imkanı da sağlıyor. Son beş yılda (1995-2000) Ankara'da kaldırımlarda kullanılan andezit bordürün miktarı 100 km'yi, andezit kaldırım taşının miktarı ise 300.000 m2'yi aşmış durumda.Ankara'da başlayan bu eğilim diğer illere de yayılıyor. Son iki yılda Bodrum'da ve İstanbul'da (Fatih,Kadıköy ve Kasımpaşa semtlerinde) yenilenen bordür ve kaldırım taşlarında Ankara'da üretilip sevk edilen andezitler kullanıldı. Çanakkale,Afyon,Konya ve Uşak Belediyelerince de kent içi yollarda andezit uygulamalarına geçildi. 2000 yılında bu kervana İzmir Büyükşehir Belediyesi de katıldı.''Kordonboyu Çevre Düzenleme Projesi’'nde kullanılmaya başlanan andezit taşının 10 km. bordür ve 50.000 m2 kaplama taşını aşması bekleniyor. Bu projeyi Çankırı,Ankara ve Afyon'da birçok üretici bir araya gelerek gerçekleştiriyor.

  Olaylar gösteriyor ki,andezitler,''kaymaz'' oluşları,aşınmaya ve atmosferin bozuşturma tesirlerine karşı dayanıklı oluşları,derinlik kayaçlarına (granit ve siyenit gibi plutonitler) göre ocakta ve fabrikada daha kolay ve daha ucuz üretilip kesilebilmeleri nedenleriyle kent yolları için ideal bir malzemedir.

 
   
 
ANDEZİT MADENİMİZİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ TSE STANDARTLARINDA OLUP KALİTELİ OLARAK SINIFLANDIRILMIŞTIR.